There's one month left in the high school volleyball season and plenty still to be decided.

This is the schedule for matches during this first full week of October 2019. It includes the big "3A West Conference Duals" hosted by Lyman on Friday and Saturday, a Class 1A Jamboree tournament in Dubois on Friday and Saturday, and the Border Wars Tournament in Sheridan is on Saturday.

Tuesday, Oct. 8

Class 4A:

Laramie 3 Cheyenne South 0: 25-16, 25-18, 25-17 (conference match)

#3 Cheyenne East 3 Green River 0: 25-10,25-16,25-23

Class 1A:

Burlington 3 Ten Sleep 0: 25-14, 25-19, 25-18 (conference match)

Interclass:

2A #1 Pine Bluffs 3 1A Lingle-Ft. Laramie 1: 25-13, 25-17, 18-25. 25-13

2A Moorcroft 3 1A Upton 0: 25-23, 25-22, 25-12

Out-of-State Opponent:

North Park (Walden, CO) 3 Saratoga 0: 25-19, 25-17, 25-18 - this was reported as varsity, but was Saratoga's JV.

Non-Varsity Opponent:

Glendo 3 Douglas Freshmen 1: 26-24, 25-23, 16-25, 29-27

Thursday, Oct. 10

Class 4A:

#2 Thunder Basin 3 Campbell County 1: 25-14, 26-28, 25-18, 25-16 (conference match)

#3 Cheyenne East 3 Cheyenne Central: 25-19, 25-15, 25-13 (conference match)

Class 3A:

#1 Rawlins 3 Buffalo 0: 25-22, 25-15, 25-12

#3 Worland 3 Thermopolis 0: 25-14, 28-26, 25-21

Interclass:

1A #1 Cokeville 3 3A Big Piney 0: 25-14, 25-4, 25-9

2A Riverside 3 1A #3 Meeteetse 1: 25-20, 25-11, 17-25, 25-15

2A Glenrock 3 1A Lingle-Ft. Laramie 1: 25-14, 25-18, 18-25, 25-12

Non-Varsity Opponent:

Rocky Mountain 3 Cody JV 0 - missing score

Friday, Oct. 11

Class 4A:

#1 Kelly Walsh 3 #4 Star Valley 0: 25-22, 25-12, 25-17

#2 Thunder Basin 3 Laramie 0: 25-14, 25-23, 25-20

#5 Rock Springs 3 Jackson 0: 25-17, 25-20, 25-9

Evanston 3 Cody 1: 19-25, 25-11, 25-22, 25-19

Riverton 3 Green River 1: 25-23, 28-30, 25-21, 25-20

Class 3A:

#4 Douglas 3 Torrington 0: 25-10, 24-11, 25,16

Newcastle 3 Wheatland 2: 15-25, 25-19, 21-25, 25-12, 15-5

Class 2A:

#2 Wright 3 Tongue River 0: 25-11, 26-24, 25-13

#3 Sundance 3 Big Horn 0: 25-18, 25-16, 25-17 (conference match)

#4 Wind River 3 #5 Greybull 1: 22-25, 25-19, 25-22, 26-24

Kemmerer 3 Wyoming Indian 1: 25-20, 18-25, 25-16, 25-23 (conference match)

Glenrock 3 Shoshoni 1: 25-19, 25-11, 20-25, 25-17

Moorcroft 3 Lusk 0: 25-9, 26-24, 25-20

Interclass:

2A #1 Pine Bluffs 3 3A Burns 0: 25-15, 25-18, 25-21

Tournaments:

3A West Conference Volleyball Duals in Lyman - Lyman, Big Piney, Lander, Lovell, Mountain View, Pinedale, Powell, Worland

#5 Lander 3 Big Piney 0: 25-9, 25-11, 25-12

#2 Pinedale 3 #3 Worland 1: 25-18, 25-14, 22-25, 25-21

Lyman 3 Powell 0: 25-18, 25-16, 25-14

Mountain View 3 Lovell 0: 25-7, 25-7, 25-16

Powell 3 Big Piney 0: 25-8, 25-11, 25-18

#2 Pinedale 3 Lovell 0: 25-9, 25-15, 25-10

Lyman 3 #5 Lander 2: 25-17, 17-25, 25-17, 21-25, 15-11

#3 Worland 3 Mountain View 0: 25-20, 25-23, 25-17

1A Volleyball Jamboree in Dubois - Dubois, Arvada-Clearmont, Burlington, Encampment, Farson-Eden, Fort Washakie, Hulett, Kaycee, Little Snake River, Midwest, Meeteetse, Rock River, Saratoga, St. Stephens, Ten Sleep, Upton

Pool play starts at 1 p.m. with a rolling schedule after that. Matches are played at Dubois and St. Stephens High Schools.

#3 Meeteetse 2 Fort Washakie 0: 25-16, 25-15

Farson-Eden 1 Burlington 1: 25-23, 21-25

Dubois 1 Ten Sleep 1: 25-23, 13-25

#2 Saratoga 2 St. Stephens 0: 25-0, 25-0

Arvada-Clearmont 1 Encampment 1: 17-25, 25-18

Kaycee 2 Midwest 0: 25-16, 25-18

Little Snake River 2 Hulett 0: 25-22, 25-20

Upton 2 #4 Rock River 0: 25-18, 25-18

#3 Meeteetse 2 Arvada-Clearmont 0: 25-18, 25-11

Kaycee 2 Farson-Eden 0: 25-11, 25-19

Ten Sleep 2 Hulett 0: 25-13, 25-24

#2 Saratoga 2 #4 Rock River 0: 25-19, 25-8

Encampment 2 Fort Washakie 0: 25-10, 25-12

Burlington 2 Midwest 0: 25-15, 25-21

Little Snake River 2 Dubois 0: 25-9, 25-11

Upton 2 St. Stephens 0: 25-6, 25-12

#3 Meeteetse 2 Encampment 0: 25-13, 25-17

Kaycee 2 Burlington 0: 25-18, 25-19

Little Snake River 2 Ten Sleep 0: 25-13, 25-8

#4 Rock River 2 St. Stephens 0: 25-13, 25-9

Fort Washakie 1 Arvada-Clearmont 1: 25-24, 11-25

Farson-Eden 1 Midwest 1: 19-25, 25-21

Hulett 2 Dubois 0: 25-14, 25-18

#2 Saratoga 2 Upton 0: 25-18, 25-17

Saturday, Oct. 12

Class 4A:

#1 Kelly Walsh 3 Jackson 0: 25-7, 25-7, 25-19

#4 Star Valley 3 #5 Rock Springs 2: 12-25, 25-23, 23-25, 25-12, 15-9

Evanston 3 Riverton 2: 21-25, 28-26, 31-29, 10-25, 15-11

Class 3A:

#1 Rawlins 3 #4 Douglas 1: 25-21, 24-26, 25-13, 26-24

Torrington 3 Newcastle 0: 25-22, 25-22, 25-13

Class 2A:

#2 Wright 3 Shoshoni 0: 25-21, 25-13, 25-17

#2 Sundance 3 Lusk 0: 25-10, 25-7, 25-12

Rocky Mountain 3 #4 Wind River 1: 25-16, 26-28, 25-14, 25-16

Big Horn 3 Tongue River 1: 23-25, 25-20, 25-21, 25-11

Interclass:

2A Glenrock 3 3A Thermopolis 2: 22-25, 25-22, 23-25, 25-18, 15-8

Out-of-State Opponent:

Sioux County, NE 3 1A Guernsey-Sunrise 1: 23-25, 25-19, 25-22, 25-22

Manila, UT 3 2A Kemmerer 0 - JV match for the Rangers, not varsity as originally reported

Tournaments:

Border War Volleyball Tournament in Sheridan Sheridan, Cody, Gillette, Thunder Basin, Billings (MT ) Senior, Billings Skyview, Billings West, Bozeman, MT

#2 Thunder Basin 2 Billings Senior 0: 25-20, 25-13

Billings Skyview 2 Cody 0: 25-12, 25-19

Sheridan 2 Bozeman 0: 25-23, 26-24

Billings West 2 Campbell Co. 1: 20-25, 25-15, 18-16

#2 Thunder Basin 2 Billings Skyview 1: 22-25, 25-15, 16-14

Billings Senior 2 Cody 0: 25-15, 25-16

Billings West 2 Sheridan 0: 25-17, 25-11

Bozeman 2 Campbell Co. 0: 25-16, 25-20

Bozeman 2 #2 Thunder Basin 1: 25-21, 19-25, 15-11

Billings West 2 Cody 0: 27-25, 25-16

Billings Senior 2 Sheridan 0: 25-15, 25-20

Campbell Co. 2 Billings Skyview 1: 13-25, 25-22, 15-11

Billings West 2 #2 Thunder Basin 0: 25-23, 25-20

Cody 2 Bozeman 0: 30-28, 25-15

Billings Skyview 2 Sheridan 1: 25-16, 15-25, 15-9

Billings Senior 2 Campbell Co.: 28-26, 25-20

3A West Conference Volleyball Duals in Lyman - Lyman, Big Piney, Lander, Lovell, Mountain View, Pinedale, Powell, Worland

#3 Worland 3 Big Piney 0: 25-12, 25-9, 25-14

#2 Pinedale 3 #5 Lander 0: 25-20, 25-20, 25-17

Lyman 3 Lovell 0: 25-9, 25-8, 25-11

Mountain View 3 Powell 0: 25-17, 25-15, 25-18

Big Piney 3 Lovell 1: 24-26, 25-21, 25-19, 25-17.

#2 Pinedale 2 Powell 0: 25-9, 25-13, 25-16

Lyman 3 #3 Worland 2: 25-14, 21-25, 19-25, 25-15, 15-8

Mountain View 3 #5 Lander 1: 25-23, 25-22, 19-25, 25-15

1A Volleyball Jamboree in Dubois - Dubois, Arvada-Clearmont, Burlington, Encampment, Farson-Eden, Fort Washakie, Hulett, Kaycee, Little Snake River, Midwest, Meeteetse, Rock River, Saratoga, St. Stephens, Ten Sleep, Upton

Bracket play begins at 9 a.m. with a rolling schedule after that. All matches at Dubois High School.

Gold Bracket (Top 2 teams from each pool) = Meeteetse, Saratoga, Kaycee, Little Snake River, Burlington, Ten Sleep, Encampment, Upton

#3 Meeteetse 2 Burlington 0: 25-12, 25-20

#2 Saratoga 2 Ten Sleep 0: 25-17, 25-9

Kaycee 2 Encampment 1: 25-21, 24-25, 15-3

Little Snake River 2 Upton 0: 25-23, 25-17

Semifinals

#2 Saratoga 2 #3 Meeteetse 1: 22-25, 25-23, 15-11

Kaycee 2 Little Snake 1: 15-25, 25-17, 15-14

#2 Saratoga 2 Kaycee 0: 25-21, 25-19 = Championship

Consolation

Burlington 2 Ten Sleep 0: 25-20, 25-16

Upton 2 Encampment 0: 25-19, 25-20

Little Snake River 2 Burlington 0: 25-19, 25-21

Upton 2 #3 Meeteetse 0: 25-11, 25-19

Little Snake River 2 Upton 1: 19-25, 25-21, 15-14 - 3rd place

Silver Bracket (3rd & 4th teams from each pool) = Arvada-Clearmont, Rock River, Farson-Eden, Hulett, Midwest, Dubois, Ft. Washakie, St. Stephens

Arvada-Clearmont 2 Midwest 0: 25-19, 25-19

#4 Rock River 2 Dubois 0: 25-24, 25-9

Farson-Eden 2 Fort Washakie 0: 25-9, 25-23

Hulett 2 St. Stephens 0: 25-17, 25-21

Semifinals

#4 Rock River 2 Arvada-Clearmont 0: 25-24, 25-22

Hulett 2 Farson-Eden 0: 25-24, 25-17

Hulett 2 #4 Rock River 0: 25-23, 25-14 = Championship

Consolation

Dubois 2 Midwest 0: 25-16, 25-19

St. Stephens 2 Fort Washakie 1: 25-20, 11-25, 15-5

Farson-Eden 2 Dubois 0: 25-23, 25-15

Arvada-Clearmont 2 St. Stephens 0: 25-9, 25-19

Farson-Eden 2 Arvada-Clearmont 0: 25-22, 25-19 - 3rd place