Week two of the high school cross country season sees four meets in-state meets with action split between Friday and Saturday.

The two biggest meets are on Saturday.

Here’s where teams are headed:

Friday, Sept. 4:

Burns/Pine Bluffs Invitational – Burns/Pine Bluffs, Cheyenne Central JV, Cheyenne East JV, Cheyenne South JV, Saratoga, Torrington

A pair of sophomores, Burns/Pine Bluffs' Emma Gonzalez and Saratoga's Grant Bartlett won the races.

Hulett Invitational – Hulett, Moorcroft, Sundance, Wright

Mallory Jones from Moorcroft and Sundance's Hunter Skeens won the Hulett Invitational.

Saturday, Sept. 5:

Buffalo Invitational on The Buffalo Trail System (2 races on Sat.)

Meet #1: Big Horn, Lovell, Newcastle, Thermopolis, Tongue River, Worland

Worland's Carly Venable won the girls' division and helped the Warriors to the team crown.

Tongue River's Wyatt Ostler captured the boys' morning race. Worland won the team title.

Meet #2: Buffalo, Cody, Powell, Riverton, Sheridan

Cody's Riley Smith won the girls' race, while Sheridan took home the team title in the girls' division.

Austin Akers of Sheridan wins the race and helps the Sheridan boys win their second straight team title with a Perfect Score.

Douglas Invitational at Douglas G.C.  

Meet #1: Cheyenne Central, Glenrock, Laramie, Wheatland

Meet #2: Cheyenne East, Cheyenne South, Douglas, Rawlins

Rawlins' Sydney Thorvaldson and Cheyenne Central's Jason Frentheway won the Douglas River Run on Saturday.

Girls Team Scores: Cheyenne Central 28, Rawlins 60, Laramie 61, Cheyenne East 83, Douglas 144, Glenrock 145, Wheatland NTS

Boys Team Scores: Cheyenne Central 20, Laramie 57, Cheyenne East 100, Glenrock 139, Rawlins 140, Douglas, 148, Wheatland 220

Kelly Walsh vs. Natrona County Duel at 3 Crowns G.C.  - a late addition to the schedule

Delilah Beadke of NC won the girls' varsity race, while Matthew Ahrndt Miller of KW captured the boys' race.

Lyman Invitational at The Clay Hills – Evanston, Green River, Lyman, Mountain View, Rock Springs, Star Valley

Elena Jensen of Lyman and Peter Visser from Star Valley won the Lyman Invite. The Lander girls and boys swept the team titles.

Girls Team Results: Lander 60, Evanston 67, Star Valley 68, Mountain View 85, Lyman 88, Green River 135, Rock Springs NTS

Boys Team Results: Lander 48, Evanston 54, Star Valley 75, Lyman 80, Rock Springs 101, Mountain View 141, Green River NTS

Open Date: Campbell County, Jackson, Lander, Rocky Mountain, Rock Springs, Thunder Basin

Enter your number to get our free mobile app