The schedule for week six is set for girls’ basketball teams around the state. There are games on four days this week.

A lot of interclass games are on the slate, but there are a few more conference games in the lower classes. Two teams are taking part in a tournament that is out-of-state. The schedule is subject to change.

TUESDAY, JAN. 12:

Interclass/Tournaments

Final Score: 2A #4 Big Piney 47 3A Kemmerer 34

Final Score: 4A Cody 37 3A #3 Worland 33

Final Score: 3A Thermopolis 55 2A Greybull 35

Final Score: 2A #2 Rocky Mountain 58 1A Burlington 56

Final Score: 3A #4 Lander 45 4A Riverton 20

West River Tournament in South Dakota

Final Score: 2A #1 Moorcroft 55 Hot Springs, SD 34

Final Score: 1A #3 Upton 51 Faith, SD 49 - OT

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A Rock River 41 Laramie Soph. 12

THURSDAY, JAN.14:

Class 1A

Final Score: #5 Southeast 47 Lingle-Ft. Laramie 24 (conference game)

Interclass/Tournaments

Final Score: 3A Pinedale 48 2A #4 Big Piney 43

Out-of-State Opponent

2A Sundance at Harding County, SD  - postponed

Final Score: Rich, UT 52 1A #1 Cokeville 45

Final Score: Mitchell, NE 35 3A #5 Torrington 31

Final Score: Teton, ID 51 4A Jackson 37

Final Score: Pocatello, ID 37 4A Star Valley 19

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A Arvada-Clearmont 41 Sheridan Soph 30

Final Score: 1A Little Snake River 59 Lyman JV 41

FRIDAY, JAN. 15:

Class 4A

Final Score: Rock Springs 49 Star Valley 27

Final Score: #1 Thunder Basin 71 #4 Cheyenne Central 48

Final Score: #2 Natrona County 48 Sheridan 41

Final Score: Cody 59 Kelly Walsh 36

Class 3A

Final Score: #1 Douglas 77 #5 Torrington 31

Final Score: Buffalo 60 Wheatland 41

Final Score: #3 Lander 75 Thermopolis 29

Class 2A

Final Score: #3 Tongue River 46 Wright 22 (conference game)

Class 1A

Final Score: Midwest 40 Guernsey-Sunrise 26

Final Score: #2 Kaycee 58 Hulett 13 (conference game)

Final Score: #4 H.E.M. 46 Rock River 23 (conference game)

Final Score: Saratoga 41Encampment 35 (conference game)

Final Score: Farson-Eden 49 Little Snake River 36 (conference game)

Interclass/Tournaments

Final Score: 3A Powell 45 2A Shoshoni 35

Final Score: 4A #3 Cheyenne East 65 Scottsbluff, NE 50

Final Score: 3A Lovell 56 2A Riverside 44

Final Score: 3A Worland 51 2A #2 Rocky Mountain 34

Final Score: 1A Burlington 65 2A Wind River 34

Final Score: 1A #1 Cokeville 59 3A Kemmerer 51

Final Score: 1A #5 Southeast 54 2A #5 Pine Bluffs 43

Final Score: 2A Lusk 56 1A Lingle-Ft. Laramie 25

Final Score: 3A #2 Mountain View 41 4A Evanston 33

Final Score: 3A Pinedale 64 4A Jackson 48

Final Score: 4A Laramie 60 3A Rawlins 44

West River Tournament in South Dakota

Final Score: Rapid City Christian (SD) 71 2A #1 Moorcroft 48

Final Score: 1A #3 Upton 53 Newell, SD 39

SATURDAY, JAN. 16:

Class 4A

#5 Green River at #1 Thunder Basin, 1 p.m. - KOAL Listen Live or KUGR Listen Live

Rock Springs at #3 Cheyenne East, 2 p.m.

Cody at Riverton, 2 p.m. (conference game) - KODI Listen Live or KTAK Listen Live |KTAK Watch Live

Class 3A

Burns at Buffalo, 2 p.m. - KBBS Listen Live

Newcastle at Rawlins, 3 p.m. - KBDY Listen Live or KASL Listen Live

Class 2A

Big Horn at #3 Tongue River, 12:30 p.m. (conference game)

Lusk at Shoshoni, 2:30 p.m.

Class 1A

Arvada-Clearmont vs. Meeteetse, 1 p.m. (at Ten Sleep)

Farson-Eden at H.E.M., 1:30 p.m.

Encampment at Little Snake River, 1:30 p.m. (conference game)

Hulett at Guernsey-Sunrise, 2:30 p.m.

Arvada-Clearmont at Ten Sleep, 5 p.m.

Interclass/Tournaments

3A #1 Douglas at 4A Laramie, 1 p.m. - KKTY Listen Live or KOWB Stream Only

3A Lovell at 2A Greybull, 1:30 p.m.

1A Dubois at 2A Wind River, 1:30 p.m.

1A Saratoga at 3A #2 Mountain View, 2:45 p.m.

2A Riverside at 1A Burlington, 5:30 p.m.

3A #4 Lyman at 4A Evanston, 6 p.m. - Mylocalradio Listen-Watch Live

West River Tournament in South Dakota

2A #1 Moorcroft – TBD

1A #3 Upton at Rapid City Christian (SD)

Out-of-State Opponent

4A Star Valley at Sugar-Salem, ID, 12:30 p.m. - SVI Listen Live or Watch Live

4A Campbell County at Gering, NE, 2 p.m.

Scottsbluff, NE at 4A #4 Cheyenne Central, 2:30 p.m. - KRAE Listen Live - KRAE Watch Live

Hill City, SD at 2A Sundance, 2:30 p.m.

Enter your number to get our free mobile app

 

WYOMING PROUD: The 5 Most Awesome Things Wyoming Gave The World