Thanks to the postseason, eight ranked girls and eight ranked boys’ teams lost last week.

One of the ranked girl’s teams and one of the ranked boy’s teams didn’t make it out of regionals due to a couple of upsets.

This is how the top-5 girls’ and boys’ basketball teams fared over the past week.

These are the teams that were ranked in the top five as of the WyoPreps Coaches and Media Poll on Feb. 23, 2022.

Get our free mobile app

Of course, the ladies are first.

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cheyenne East: Won 62-27 at Central.

2 – Cody: Won 60-26 vs. Riverton.

3 – Thunder Basin: Won 54-37 vs. Campbell County.

4 – Laramie: Won 71-26 vs. South.

5 – Rock Springs: Won 49-41 at Green River; Lost 54-36 at Natrona County.

3A

1 – Newcastle: Won 56-48 vs. #2 Douglas; Won 46-45 vs. Buffalo.

2 – Douglas: Lost 56-48 at #1 Newcastle.

3 – Lander: Won 47-41 at Lovell; Won 52-28 vs. Powell.

4 – Lyman: Won 55-37 vs. Kemmerer; Won 38-31 at Mountain View.

5 – Pinedale: Won 54-37 vs. Mountain View.

2A

1 – Rocky Mountain: Won 58-20 vs. Wind River; Won 41-20 vs. Big Piney; Won 58-44 vs. #3 Wyoming Indian.

2 – Moorcroft: Won 52-23 vs. Big Horn; Won 54-37 vs. Glenrock; Won 36-23 vs. #4 Sundance.

3 – Wyoming Indian: Won 51-21 vs. Greybull; Won 47-17 vs. Riverside; Lost 58-44 vs. #1 Rocky Mountain.

4 – Sundance: Won 41-18 vs. Lusk; Won 42-31 vs. Pine Bluffs; Lost 36-23 vs. #2 Moorcroft.

5 – Pine Bluffs: Won 59-34 vs. Wright; Lost 42-31 vs. #4 Sundance; Lost 39-37 vs. Tongue River.

1A

1 – Upton: Won 59-19 vs. H.E.M.; Won 57-43 vs. Lingle-Ft. Laramie; Lost 38-37 vs. #2 Southeast.

2 – Southeast: Won 51-14 vs. Hulett; Won 34-17 vs. Kaycee; Won 38-37 vs. #1 Upton.

3 – Cokeville: Won 54-28 vs. Encampment; Won 60-53 vs. Saratoga; Won 55-42 vs. #4 Burlington.

4 – Burlington: Won 68-42 vs. Farson-Eden; Won 65-53 vs. Little Snake River; Lost 55-42 vs. #3 Cokeville.

5 – Little Snake River: Won 60-27 vs. Dubois; Lost 65-43 vs. #4 Burlington; Won 54-31 vs. Encampment; Won 45-26 vs. Saratoga.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Thunder Basin: Won 68-29 vs. Campbell County.

2 – Cheyenne East: Lost 59-46 at #5 Central.

3 – Kelly Walsh: Won 79-50 vs. Natrona County; Lost 53-46 at #4 Sheridan.

4 – Sheridan: Won 63-46 vs. #3 Kelly Walsh.

5 – Cheyenne Central: Won 59-46 vs. #2 East.

3A

1 – Douglas: Won 74-41 at Newcastle.

2 – Worland: Won 61-54 vs. Kemmerer.

3 – Rawlins: Won 65-38 vs. Torrington.

4 – Lyman: Won 57-42 vs. Kemmerer; Won 56-36 at Mountain View.

5 – Buffalo: Won 62-56 vs. Thermopolis; Won 58-40 at Newcastle.

2A

1 – Pine Bluffs: Won 58-32 vs. Sundance; Lost 54-46 vs. #5 Big Horn; Won 73-51 vs. Moorcroft; Won 69-39 vs. Wright.

2 – Tongue River: Won 71-36 vs. Moorcroft; Won 83-43 vs. Wright; Won 64-46 vs. #5 Big Horn.

3 – Rocky Mountain: Won 52-39 vs. St. Stephens; Lost 31-27 vs. Shoshoni; Won 53-43 vs. Greybull; Won 52-43 vs. Big Piney.

4 – Wind River: Won 94-57 vs. Riverside; Won 55-46 vs. Big Piney; Won 69-51 vs. Shoshoni.

5 – Big Horn: Won 60-29 vs. Glenrock; Won 54-46 vs. #1 Pine Bluffs; Lost 64-46 vs. #2 Tongue River.

1A

1 – Upton: Won 68-5 vs. Rock River; Won 85-28 vs. Hulett; Won 71-29 vs. Southeast.

2 – Dubois: Won 67-55 vs. Cokeville; Won 61-40 vs. #5 Little Snake River; Won 52-37 vs. #3 Saratoga.

3 – Saratoga: Won 67-43 vs. Ten Sleep; Won 36-35 vs. #4 Farson-Eden; Lost 52-37 vs. #2 Dubois.

4 – Farson-Eden: Won 59-42 vs. Burlington; Lost 36-35 vs. #3 Saratoga; Won 38-35 vs. Cokeville.

5 – Little Snake River: Won 34-23 vs. Meeteetse; Lost 61-40 vs. #2 Dubois; Lost 66-33 vs. Burlington.

Wyoming High School Sports Pics of the Week Feb.17-19

Wyoming High School Sports Pics of the Week Feb.17-19