All-State honors from the Wyoming Coaches Association were earned last Saturday based upon a runner’s finish at state championships.

According to WCA guidelines, the top 10 finishers, including ties, in each class receive the accolade. There is no voting for All-State.

Congratulations to one runner on earning All-State four times in her career. It’s Finley Klinger from Kelly Walsh, who was the 4A runner-up for the fourth straight year.

There are 11 more runners that were all-state for the third time in their career.

Get our free mobile app

Here is the list of student-athletes who collect All-State honors for high school cross country in Wyoming. They are listed alphabetically by the school and then by the last name.

Class 2A Girls:

Abby Palus – Hulett

Anessa Luna – Lovell

Mallory Jones – Moorcroft (All-State in 2020)

Jessie Michaels – Rocky Mountain

Milan Scott – Saratoga

Madison Teichman – Saratoga

Marilee Williams – Saratoga (All-State in 2020)

Rhiwan Williams – Saratoga

Maddy Hill – Tongue River

Larissa McElroy – Wyoming Indian (All-State in 2018 & 2019) – did not get to compete in 2020

Class 2A Boys:

John Halvorsen – Glenrock (All-State in 2020)

Ryan Hoyt – Rocky Mountain

Brian McNiven – Rocky Mountain

Howard McNiven – Rocky Mountain

Grant Winters – Rocky Mountain

Cody Condict – Saratoga

Grady Bartlett – Saratoga (All-State in 2019 & 2020)

Grant Bartlett – Saratoga (All-State in 2019 & 2020)

Wyatt Ostler – Tongue River (All-State in 2019 & 2020)

Al Spotted – Tongue River (All-State in 2020)

Class 3A Girls:

Lexi Rule – Buffalo (All-State in 2019 & 2020)

Ava Stafford – Cody (All-State in 2020)

Ameya Eddy – Lander

Karly Sabey – Lyman

Kate Giorgis – Mountain View (All-State in 2019 & 2020)

Emma Gonzales – Pine Bluffs (All-State in 2020)

Ryann Smith – Rawlins

Eve Mavy – Star Valley (All-State in 2019)

Lily Nichols – Wheatland (All-State in 2020)

Zena Tapia – Worland

Class 3A Boys:

David Juergens – Cody

Ben Stewart – Cody

Cameryn Spence – Douglas (All-State in 2019 & 2020)

Diego Lobatos – Lander

Owen Burnett – Mountain View (All-State in 2020)

Tanner Erickson – Mountain View (All-State in 2020)

Kaden Chatfiled – Riverton

Drake Plowman – Star Valley

Habtamu Wetzel – Star Valley

Jack Bishop – Worland

Class 4A Girls:

Reilly Wilson – Campbell County

Rian Cordell-Reiner – Cheyenne Central

Emma Hofmeister – Cheyenne Central

Sydney Morrell – Cheyenne Central (All-State in 2020)

Kaya Pillivant – Cheyenne Central (All-State in 2019 & 2020)

Kate Brigham – Jackson (All-State in 2020)

Finley Klinger – Kelly Walsh (4-time All-State)

Addison Forry – Laramie (All-State in 2020)

Delilah Baedke – Natrona County (All-State in 2020)

Hailie Wilhelm – Natrona County (All-State in 2019 & 2020)

Class 4A Boys:

Braik Hurm – Campbell County

Will Barrington – Cheyenne Central

Bridger Brokaw – Cheyenne Central

Jacob Frentheway – Cheyenne Central (All-State in 2019)

Jason Frentheway – Cheyenne Central

Mason Wheeler – Jackson (All-State in 2019 & 2020)

Jackson Dutcher – Natrona County

Tristan Enders – Natrona County

Charles Fossey – Rock Springs (All-State in 2020)

Austin Akers – Sheridan (All-State in 2019 & 2020)

15 Questions You Should Never Ask Someone From Wyoming

- 15 Questions You Should Never Ask Someone From Wyoming