Girls Basketball Schedule and Results: Jan. 14-19
A few teams are getting in some makeup games this week.
Here are the schedules and scores for the week of middle-January.
Monday, January 14th:
Class 4A:
Central 54 Scottsbluff, NE 38
Tuesday, January 15th:
Class 3A:
Powell 48 Worland 41
Class 2A:
Southeast 53 Bayard, NE 18
Class 1A:
Rawlins JV 50 Rock River 47
Inter-Class:
2A Lovell 46 3A Cody 35
Thursday, January 17th:
Class 3A:
Newcastle 42 Buffalo 39
Class 2A:
Wright 57 Moorcroft 23
Rocky Mountain 50 Greybull 41
Class 1A:
#2 Lingle-Ft. Laramie 61 Guernsey 17
Burlington 43 Meeteetse 31
Inter-Class:
2A Sundance 55 1A Hulett 26
Friday, January 18th:
Class 4A:
#2 Gillette 65 #5 Laramie 42
#3 Sheridan 74 South 50
#4 Natrona 62 Evanston 29
Kelly Walsh 53 Green River 46
Class 3A:
#1 Douglas 69 #4 Torrington 40
#2 Star Valley 47 Jackson 29
#3 Rawlins 51 Worland 49
#5 Lyman 59 Mountain View 28
Wheatland 41 Glenrock 33
Lander 66 Pinedale 39
Class 2A:
#1 Tongue River 61 Moorcroft 24
#2 Lovell 68 Riverside 41
#3 Thermopolis 51 Greybull 22
#4 Wind River 58 Big Piney 41
Big Horn 34 Wright 21
Sundance 56 Hill City, SD 53
Southeast 65 Saratoga 35
Shoshoni 43 Rocky Mountain 38
Kemmerer 51 Wyoming Indian 33
Class 1A:
#1 Cokeville 61 Encampment 27
Kaycee 58 #3 Upton 42
#4 Little Snake River 46 Rangely, CO 32
Arvada-Clearmont 70 Normative Services JV 12
Meeteetse 41 Midwest 38
Ten Sleep 52 St. Stephens 35
Farson-Eden 55 H.E.M. 45
Inter-Class:
2A Lusk 38 #2 1A Lingle-Ft. Laramie 36
Saturday, January 19th:
Class 4A:
#1 East 49 Central 40
#2 Gillette 81 South 16
#3 Sheridan 46 #5 Laramie 26
#4 Natrona 75 Green River 12
Kelly Walsh 38 Evanston 27
Rock Springs 44 Riverton 40
Class 3A:
#1 Douglas 62 Newcastle 22
#3 Rawlins 55 Glenrock 34
Buffalo 50 #4 Torrington 47
Class 2A:
#1 Tongue River 69 #2 Lovell 57
Kemmerer 65 #4 Wind River 52
#5 Burns 62 Pine Bluffs 40
Big Horn 48 Sundance 39
Lusk 51 Bayard, NE 33
Rocky Mountain 54 Riverside 42
Wyoming Indian 53 Big Piney 42
Class 1A:
#1 Cokeville 69 H.E.M. 19
Midwest 52 #3 Upton 47
#5 Rock River 46 Meeteetse 34
Arvada-Clearmont 68 Twin Spruce (aka Gillette Freshmen) 21
Arvada-Clearmont 55 Buffalo Freshmen 33
Arvada-Clearmont 66 Twin Spruce B (aka Gillette Freshmen) 8
Kaycee 50 Guernsey 22
Ten Sleep 61 Dubois 22
Farson-Eden 28 Encampment 18
Inter-Class:
2A Saratoga 47 #4 1A Little Snake River 42
2A Shoshoni 52 1A Burlington 31