Some top-five matchups and a few upsets were part of week nine for ranked teams.

This is how the top-5 girls’ and boys’ basketball teams fared over the past week.

These are the teams that were ranked in the top five as of the WyoPreps Coaches and Media Poll on Feb. 2, 2022.

Of course, the ladies are first.

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cheyenne East: Won 76-51 over Kelly Walsh; Won 69-39 over Sheridan.

2 – Cody: Won 51-29 over Star Valley; Won 53-20 vs. Jackson.

3 – Thunder Basin: Won 59-49 at #4 Laramie; Won 67-14 at Cheyenne South.

4 – Laramie: Lost 59-49 vs. #3 Thunder Basin; Won 53-50 vs. Campbell County.

5 – Green River: Lost 57-40 at Rock Springs; Lost 64-45 at Natrona County.

3A

1 – Newcastle: Won 53-6 vs. 2A Big Horn; Won 52-12 vs. Rawlins.

2 – Douglas: Won 78-28 at Rawlins; Won 76-35 vs. Burns.

3 – Lyman: Lost 49-33 vs. Lander.

4 – Pinedale: Won 53-40 vs. Lovell; Won 76-49 vs. Powell.

5 – Mountain View: Won 38-21 vs. 2A Big Piney; Lost 47-41 in OT at Lander.

2A

1 – Wyoming Indian: Won 44-38 vs. Shoshoni; Won 67-22 vs. Greybull; Lost 48-44 at #3 Rocky Mountain.

2 – Moorcroft: Lost 59-45 vs. 1A #1 Upton; Won 71-26 at Lusk.

3 – Rocky Mountain: Won 59-27 at Tongue River; Won 48-44 vs. #1 Wyoming Indian.

4 – Glenrock: Lost 33-15 vs. 1A #3 Southeast; Won 36-28 vs. Shoshoni; Won 45-33 vs. Wind River.

5 – Sundance: Won 41-28 vs. Big Horn; Won 46-34 at Wright; Won 43-34 vs. Tongue River.

1A

1 – Upton: Won 59-45 at 2A #2 Moorcroft; Won 40-26 vs. Kaycee.

2 – Burlington: Won 77-62 vs. 2A St. Stephens.

3 – Saratoga: Won 38-36 at Encampment.

4 – Cokeville: Won 48-27 vs. #5 Little Snake River.

5 – Little Snake River: Won 42-24 at Farson-Eden; Lost 48-27 at #4 Cokeville.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Thunder Basin: Won 82-52 at Laramie; Won 62-48 at Cheyenne South.

2 – Kelly Walsh: Lost 56-45 at #4 Cheyenne East; Won 59-55 in OT at #5 Cheyenne Central.

3 – Sheridan: Lost 53-45 at #5 Cheyenne Central; Lost 59-48 at #4 Cheyenne East.

4 – Cheyenne East: Won 56-45 vs. #2 Kelly Walsh; Won 59-48 vs. #3 Sheridan.

5 – Riverton: Won 30-24 vs. Jackson; Won 54-42 vs. Star Valley.

5 – Cheyenne Central: Won 53-45 vs. #3 Sheridan; Lost 59-55 in OT vs. #2 Kelly Walsh.

3A

1 – Douglas: Won 65-40 at #3 Rawlins; Won 68-37 vs. Burns.

2 – Worland: Won 66-44 at Thermopolis.

3 – Rawlins: Lost 65-40 vs. #1 Douglas; Won 61-46 at Newcastle.

4 – Buffalo: Won 51-39 at Wheatland; Won 45-35 vs. Torrington.

5 – Lyman: Won 51-45 vs. Lander.

2A

1 – Pine Bluffs: DNP.

2 – Tongue River: Won 51-31 vs. Big Horn; Lost 64-50 vs. #3 Rocky Mountain; Won 71-47 at Sundance.

3 – Rocky Mountain: Won 64-50 at #2 Tongue River; Lost 51-43 vs. Wyoming Indian.

4 – Wind River: Won 83-49 vs. St. Stephens; Won 70-46 at Glenrock; Won 65-44 vs. Wright.

5 – Greybull: Won 63-49 vs. 1A Meeteetse; Lost 60-50 at Wyoming Indian; Lost 47-35 at Big Horn.

1A

1 – Upton: Won 69-25 at 2A Moorcroft; Won 73-24 vs. Kaycee; Won 71-57 vs. Broadus, MT.

2 – Dubois: Won 82-26 vs. 2A Glenrock; 2 games canceled.

3 – Saratoga: Won 41-38 at Encampment.

4 – Cokeville: Won 48-34 vs. Little Snake River.

4 – Farson-Eden: Lost 46-40 vs. Little Snake River.

High School Sports Pics of the Week Jan. 28-29

High School Sports Pics of the Week Jan. 28-29