The Lander girls stayed red-hot, and the Thunder Basin boys won both their ranked matchups to highlight the last week.

One girl’s ranked team lost to an unranked opponent in their own class, while three ranked boys teams lost twice last week.

This is how the top-5 girls’ and boys’ basketball teams fared over the past week.

These are the teams that were ranked in the top five of the WyoPreps Coaches and Media Poll on Feb. 9, 2022.

Get our free mobile app

As always, the ladies are first.

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cheyenne East: Won 71-34 at Campbell County; Won 66-54 at #3 Thunder Basin.

2 – Cody: Won 45-28 at Evanston; Won 51-45 at Green River.

3 – Thunder Basin: Won 57-51 vs. Cheyenne Central: Lost 66-54 vs. #1 Cheyenne East.

4 – Laramie: Won 65-55 at Kelly Walsh; Won 59-52 at Sheridan.

5 – Rock Springs: Won 47-31 at Jackson. Won 47-24 at Star Valley.

3A

1 – Newcastle: Won 65-32 vs. Burns; Won 50-36 at Chadron, NE.

2 – Douglas: Won 72-32 vs. Wheatland; Won 66-57 at Torrington.

3 – Pinedale: Lost 61-58 in OT at #4 Lander.

4 – Lander: Won 61-58 in OT vs. #3 Pinedale. Won 55-19 vs. Kemmerer.

5 – Lyman: Won 54-24 vs. Rawlins.

2A

1 – Rocky Mountain: Won 35-20 vs. Riverside; Won 57-29 at Shoshoni.

2 – Moorcroft: Won 60-25 vs. Big Horn; Won 52-26 vs. Wright.

3 – Wyoming Indian: Won 62-20 at Wind River.

4 – Glenrock: Won 46-39 vs. Lusk; Lost 55-41 vs. Pine Bluffs.

5 – Sundance: Won 51-36 at Big Horn.

1A

1 – Upton: Won 62-15 vs. Midwest; Won 72-34 at Arvada-Clearmont.

2 – Burlington: Won 73-28 vs. Meeteetse; Lost 51-39 vs. 3A Thermopolis; Lost 29-23 at Kaycee; Won 66-37 at Dubois.

3 – Southeast: Won 44-31 vs. 2A Pine Bluffs; Won 58-14 at 2A Lusk.

4 – Cokeville: Won 60-30 vs. Encampment; Won 75-51 vs. Saratoga.

5 – Little Snake River: Won 64-33 vs. Meeker, CO; Won 43-35 at Rangely, CO.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Thunder Basin: Won 57-45 vs. #5 Cheyenne Central; Won 76-49 vs. #2 Cheyenne East.

2 – Cheyenne East: Won 65-40 at Campbell County; Lost 76-49 at #1 Thunder Basin.

3 – Kelly Walsh: Won 64-46 vs. Laramie; Won 55-38 vs. Cheyenne South.

4 – Sheridan: Won 83-51 vs. Cheyenne South; Won 74-53 vs. Laramie.

5 – Cheyenne Central: Lost 57-45 at #1 Thunder Basin; Won 88-45 at Campbell County.

3A

1 – Douglas: Won 56-43 vs. Wheatland; Won 65-33 at Torrington.

2 – Worland: Won 59-14 vs. Lovell; Won 52-45 at Powell.

3 – Rawlins: Won 48-47 at #5 Lyman; Won 59-52 at #4 Buffalo.

4 – Buffalo: Lost 51-45 at Powell; Lost 59-52 vs. #3 Rawlins.

5 – Lyman: Lost 48-47 vs. #3 Rawlins.

2A

1 – Pine Bluffs: Won 74-32 vs. Kimball, NE; Won 71-29 vs. 1A Southeast; Won 64-21 at Glenrock.

2 – Tongue River: Won 66-48 at Wright; Won 64-52 vs. 3A Thermopolis

3 – Rocky Mountain: Won 57-24 vs. Riverside; Won 60-58 at Shoshoni.

4 – Wyoming Indian: Lost 73-63 at #5 Wind River.

5 – Wind River: Won 60-40 vs. Big Piney; Won 82-52 at Big Piney; Won 73-63 vs. #4 Wyoming Indian.

1A

1 – Upton: Won 69-17 vs. Midwest; Won 76-15 at Arvada-Clearmont.

2 – Dubois: Won 58-43 vs. 2A Riverside; Won 78-36 at Ten Sleep; Won 73-60 vs. Burlington.

3 – Saratoga: Won 55-49 at Farson-Eden; Won 61-41 at #4 Cokeville.

4 – Cokeville: Lost 49-38 vs. Encampment; Lost 61-41 vs. #3 Saratoga.

5 – Little Snake River: Lost 55-49 in OT vs. Meeker, CO; Lost 41-38 at Rangely, CO.

Glenrock Vs. Lusk Girls Basketball 2-11-22

Glenrock Vs. Lusk Girls Basketball 2-11-22