A busy week of hoops saw a variety of outcomes for some ranked teams last week.

Here’s a look at how the top-5 girls’ and boys’ teams fared in that time frame.

These are the teams that were ranked in the top five as of the WyoPreps Coaches and Media Poll on Jan. 12, 2022.

Get our free mobile app

As always, the ladies are first.

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cheyenne East: Won 60-20 at Riverton; Won 74-50 vs. Scottsbluff, NE.

2 – Cody: Won 58-41 vs. #5 Sheridan; Won at Kelly Walsh 66-52; Won at Riverton 68-28.

3 – Thunder Basin: Won 43-30 vs. Green River; Won 66-8 vs. Pine Ridge, SD.

4 – Natrona County: Lost 42-40 vs. #5 Sheridan.

5 – Sheridan: Lost 58-41 at #2 Cody; Won 53-48 at 3A #5 Buffalo; Won 42-40 at #4 Natrona County.

3A

1 – Douglas: Won 76-44 at Burns; Won 51-42 vs. Torrington.

2 – Lyman: Won 62-24 vs. Kemmerer; Won 55-36 vs. 4A Evanston.

3 – Pinedale: Won 73-28 at 2A Big Piney; Won 65-32 at 4A Jackson.

4 – Newcastle: Won 52-24 at Wheatland; Won 58-45 over Rapid City Christian School.

5 – Buffalo: Lost 53-48 vs. 4A #5 Sheridan; Won at Burns 54-35.

2A

1 – Wyoming Indian: Won 65-50 at Natrona County Sophs; Won 38-28 vs. 3A Thermopolis; Won 40-24 vs. Greybull; Lost 45-33 vs. 3A Powell.

2 – Moorcroft: Lost 60-44 to Faith, SD; Won 50-34 vs. Newell, SD; Won 47-40 vs. Hot Springs, SD.

3 – Rocky Mountain: Won 35-30 vs. Worland; Won 62-22 vs. St. Stephens; Lost 47-37 vs. 3A Lovell; Won 77-36 vs. St. Stephens.

4 – Glenrock: Lost 48-31 vs. 3A Wheatland.

5 – Sundance: Lost 49-17 at Harding County, SD; Lost 49-14 vs. Hill City, SD.

1A

1 – Upton: Won 49-28 at Newell, SD; Lost 36-33 vs. Faith, SD; Won 43-39 vs. Edgemont, SD.

2 – Southeast: Won 39-26 vs. Lingle-Ft. Laramie; Won 45-29 at 2A Pine Bluffs.

3 – Burlington: Lost 43-36 vs. 3A Powell; Won 74-38 vs. 2A Wind River; Lost 39-34 vs. 3A Thermopolis.

4 – Cokeville: Won 39-19 at Star Valley Sophs; Won 52-44 vs. Rich County, UT.

5 – Little Snake River: Won 52-24 vs. Farson-Eden; Won 54-39 at Encampment.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Thunder Basin: Won 55-41 vs. Lakota Tech, SD.

2 – Kelly Walsh: Won 66-24 vs. Cody.

3 – Sheridan: Won 78-52 at Cody; Won 69-40 at 3A #2 Buffalo; Won 54-45 at Natrona County.

4 – Cheyenne East: Won 52-38 at Riverton; Won 71-70 vs. Scottsbluff, NE.

5 – Cheyenne Central: Lost 72-61 at Scottsbluff, NE.

5 – Laramie: Lost 69-38 at 3A #4 Rawlins; Won 63-57 vs. Rock Springs.

3A

1 – Douglas: Won 51-32 at Burns; Won 69-36 vs. Torrington.

2 – Buffalo: Lost 69-40 vs. 4A #3 Sheridan; Won 65-43 at Burns.

3 – Worland: Won 84-33 vs. 2A Riverside; Won 71-34 vs. 2A #4 Rocky Mountain; Won 78-43 vs. 2A St. Stephens; Won 77-48 vs. Powell.

4 – Rawlins: Won 69-38 vs. 4A #5 Laramie; Won 56-41 at Mountain View.

5 – Kemmerer: Lost 62-35 at Lyman; Won 46-37 vs. 2A Big Piney.

2A

1 – Pine Bluffs: Won 59-33 vs. 1A Southeast; Won 62-48 at Holyoke, CO.

2 – Tongue River: Won 65-41 vs. Wright; Won 76-66 at Big Horn.

3 – Wind River: Won 82-52 vs. 1A #5 Burlington; Lost 70-48 vs. 3A Powell; Lost 56-47 vs. Greybull.

4 – Rocky Mountain: Won 71-59 vs. St. Stephens; Lost 71-34 vs. 3A #3 Worland; Lost 45-36 vs. 3A Lovell.

5 – Shoshoni: Lost 49-38 at Big Horn.

1A

1 – Upton: Won 71-15 at Newell, SD; Lost 62-61 vs. Faith, SD; Won 52-36 vs. New Underwood, SD.

2 – Dubois: Won 75-13 vs. Midwest; Won 63-15 vs. Roberts, MT; Won 71-8 vs. Arvada-Clearmont.

3 – Saratoga: Won 70-38 vs. H.E.M.; Won 41-16 at Rock River.

4 – Farson-Eden: Lost 45-41 at Little Snake River; Won 55-29 vs. H.E.M.

5 – Burlington: Lost 82-52 to 2A #3 Wind River; Lost 81-51 to 3A Powell; Lost 73-55 vs. 2A Wyoming Indian.

5 – Encampment: Won 59-32 at Rock River; Lost 64-57 in OT vs. Little Snake River.

These Restaurants Have The Best Fries In Cheyenne

According to Yelp, these are the best places to get fries in Cheyenne.