Last week was the first time that conference play dominated the schedule.

This is how the top-5 girls’ and boys’ teams fared in last week’s action.

These are the teams that were ranked in the top five as of the WyoPreps Coaches and Media Poll on Jan. 19, 2022.

Get our free mobile app

As always, the ladies are first.

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cheyenne East: Won 49-38 at Laramie; Won 59-16 vs. Cheyenne South.

2 – Cody: Won 51-44 at #5 Natrona County; Won 54-36 vs. Rock Springs.

3 – Thunder Basin: Won 60-24 vs. Kelly Walsh; Won 48-44 at #4 Sheridan

4 – Sheridan: Lost 63-59 at Campbell County; Lost 48-44 vs. #3 Thunder Basin

5 – Natrona County: Lost 51-44 vs. #2 Cody; Won at 67-31 vs. Riverton.

3A

1 – Douglas: Won 67-61 at #5 Buffalo; Won 69-29 at Thermopolis.

2 – Lyman: Won 59-46 at #3 Pinedale.

3 – Pinedale: Lost 59-46 vs. #2 Lyman; Won 51-46 at Mountain View.

4 – Newcastle: Won 50-11 vs. Thermopolis; Won 62-58 at #5 Buffalo.

5 – Buffalo: Lost 67-61 at #1 Douglas; Lost 62-58 vs. #4 Newcastle.

2A

1 – Wyoming Indian: Won 70-35 vs. St. Stephens.

2 – Moorcroft: Won 65-38 at Wright.

3 – Rocky Mountain:  Won 33-24 at Riverside; Won 56-15 vs. Shoshoni.

4 – Glenrock: Won 59-28 at Lusk; Won 31-28 vs. Pine Bluffs.

5 – Tongue River: Lost 60-32 vs. 1A #3 Burlington; Lost 53-28 at 3A Lovell.

1A

1 – Upton: Won 56-18 vs. Arvada-Clearmont; Won 48-42 at Kaycee.

2 – Southeast: Lost 36-31 at Mitchell, NE; Won 60-16 vs. 2A Lusk.

3 – Burlington: Won 60-32 at 2A #5 Tongue River; Won 57-11 vs. Dubois.

4 – Little Snake River: Won 67-50 at Meeker, CO; Lost 53-32 at Soroco (Oak Creek, CO).

5 – Cokeville: Won 53-45 at Saratoga; Won 47-29 at Encampment.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Thunder Basin: Won 61-53 vs. #2 Kelly Walsh; Lost 67-56 at #3 Sheridan.

2 – Kelly Walsh: Lost 61-53 at #1 Thunder Basin; Won 55-49 vs. Campbell County.

3 – Sheridan: Won 65-52 at Campbell County; Won 67-56 vs. #1 Thunder Basin.

4 – Cheyenne East: Won 60-44 at Laramie; Won 63-58 vs. South.

5 – Cheyenne Central: Lost 63-60 vs. South; Won 64-53 at Laramie.

3A

1 – Douglas: Won 72-44 vs. #3 Buffalo; Won 55-42 at Thermopolis.

2 – Worland: Won 54-32 at Lovell; Won 68-50 vs. Powell.

3 – Buffalo: Lost 72-44 at #1 Douglas; Won 67-37 vs. Newcastle.

4 – Rawlins: Won 64-27 vs. Burns; Won 58-54 at Wheatland.

5 – Lyman: Won 71-44 at Pinedale.

2A

1 – Pine Bluffs: Won 59-43 at Mitchell, NE; Won 55-25 vs. Glenrock.

2 – Tongue River: Won 72-49 vs. 1A Burlington; Won 54-46 at 3A Lovell.

3 – Wind River: 2 games postponed.

4 – Rocky Mountain: Won 51-34 at Riverside; Won 46-37 vs. Shoshoni.

5 – Big Horn: 2 games postponed.

5 – Greybull: Lost 57-52 at Shoshoni; Won 50-40 vs. Riverside.

1A

1 – Upton: Won 63-6 vs. Arvada-Clearmont; Won 62-36 at Kaycee.

2 – Dubois: Won 61-41 vs. Lander JV; Won 66-57 at Burlington.

3 – Saratoga: Lost 56-52 vs. Cokeville; Won 43-39 vs. Farson-Eden.

4 – Little Snake River: Lost 60-42 at Meeker, CO; Lost 58-51 at Soroco (Oak Creek, CO).

5 –Meeteetse: Won 52-34 vs. Ten Sleep.

High School Sports Pics of the Week Jan 14-15

High School Sports Pics of the Week Jan 14-15