Wyoming High School Boys Basketball Standings: Feb. 23, 2014
It's post-season time for 2A/1A, while 4A/3A have another game or 2 to go, which could affect seeding.
Here are the latest boys basketball standings, for games played up to and including February 23rd.
Click here to see scores from February 17-22.
4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Gillette 9-0, 19-3
Sheridan 7-2, 17-4
Cheyenne East 5-3, 16-5
Cheyenne South 2-6, 6-15
Cheyenne Central 1-7, 4-14
Laramie 1-7, 4-17
4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Kelly Walsh 8-1, 16-3
Natrona 7-2, 10-11
Evanston 4-4, 9-12
Rock Springs 3-5, 10-11
Riverton 3-5, 10-11
Green River 0-8, 0-20
3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Wheatland 12-1, 17-4
Buffalo 11-2, 15-6
Rawlins 10-3, 16-5
Douglas 9-4, 14-6
Glenrock 5-8, 10-10
Worland 4-9, 6-14
Newcastle 1-12, 2-19
Torrington 0-13, 0-21
3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Lander 12-1, 18-3
Cody 11-2, 18-3
Powell 10-3, 14-6
Star Valley 8-5, 11-9
Lyman 4-9, 6-15
Jackson 4-9, 8-13
Mountain View 3-10, 8-13
Pinedale 0-13, 0-21
2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Big Horn 7-1, 13-9
Moorcroft 6-2, 15-7
Sundance 4-4, 10-11
Tongue River 3-5, 6-16
Wright 0-8, 2-22
2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Lusk 8-0, 20-2
Pine Bluffs 5-3, 13-9
Burns 4-4, 13-8
Saratoga 2-6, 12-11
Southeast 1-7, 7-14
2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall record)
Greybull 8-0, 19-3
Rocky Mountain 6-2, 15-7
Lovell 4-4, 9-13
Thermopolis 2-6, 9-12
Riverside 0-8, 2-20
2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Wyoming Indian wins common opponent tie-breaker vs. Big Piney, for #1 seed, because the Chiefs have a win vs. Greybull, whereas the Punchers do not.
Wind River won coin flip vs. Kemmerer for #3 seed.
Wyoming Indian 7-1, 22-1
Big Piney 7-1, 19-3
Wind River 3-5, 8-15
Kemmerer 3-5, 7-14
Shoshoni 0-8, 8-13
1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Kaycee 9-1, 14-8
Upton 8-2, 16-7
Midwest 7-3, 11-9
Hulett 3-7, 5-14
Arvada-Clearmont 3-7, 4-9
Normative Services 0-10, 0-18
The 6th place team in the Northeast is not invited to the regional tournament. Hence, Normative Services has been eliminated.
1A Southeast:
Guernsey-Sunrise 17-3
Rock River 9-11
Glendo 7-10
Lingle-Ft. Laramie 4-17
1A Northwest:
Using record vs. highest team in the conference not involved in the tie (or the next highest team), Meeteetse wins tie-breaker vs. St. Stephens, because the Longhorns have a win vs. Dubois, whereas the Eagles do not.
Burlington 8-0, 21-1
Dubois 4-4, 10-10
Meeteetse 3-5, 10-9
St. Stephens 3-5, 5-12
Ten Sleep 2-6, 6-16
1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Farson-Eden won coin-flip vs. H.E.M. for #4 seed.
Unsure of how to break ties between Little Snake River and Cokeville.
Little Snake River 7-1, 16-6
Cokeville 7-1, 13-7
Encampment 4-4, 15-6
Farson-Eden 1-7, 5-17
H.E.M. 1-7, 3-20