The first games of the 2023-24 season were last weekend. This is a look at how the top five girls’ and boys’ teams fared over the weekend.

This might give fans, players, and coaches a look at each week’s results for just the ranked teams in each week’s WyoPreps Coaches and Media Basketball Polls.

We always begin with the ladies.

Get our free mobile app

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cody = Lost to #4 Campbell County, 64-47; Beat #3 Thunder Basin, 69-44; Beat Scottsbluff, NE, 57-45.

2 – East = Beat Jackson, 80-12; Beat Star Valley, 55-20; Beat 3A Lander, 45-26; Beat Riverton, 57-22.

3 – Thunder Basin = Beat Rock Springs, 35-32; Lost to #1 Cody, 69-44; Lost to Bismarck, ND, 61-36.

T-4 – Campbell County = Beat #1 Cody, 64-47; Lost to Bismarck, ND, 55-37; Beat Rock Springs, 55-36.

T-4 – Laramie = Beat Kelly Walsh, 36-26; Beat Evanston, 56-21; Beat Green River, 87-51.

3A

1 – Douglas = Beat 2A Pine Bluffs, 58-14; Beat 2A #1 Tongue River, 50-20; Beat 2A #4 Lingle-Ft. Laramie, 74-19.

2 – Buffalo = Beat Scottsbluff, NE, 77-47; Beat 4A Rock Springs, 54-19; Beat St. Thomas More (SD), 62-33.

3 – Powell = Lost at Lander, 45-32; Beat 4A Jackson 55-7; Beat Pinedale, 35-28.

4 – Mountain View = Beat 2A Kemmerer, 56-27; Beat 1A Farson-Eden, 60-18; Beat 2A Big Piney, 67-24; Beat Lovell, 56-43.

5 – Lyman = Lost to Rich County, UT, 56-39; Beat Lovell 56-45; Lost to 1A #1 Cokeville, 66-59.

2A

1 – Tongue River = Lost to 1A #3 Southeast, 30-21; Lost to 3A #1 Douglas, 50-20; Beat 3A Moorcroft, 54-10.

2 – Burns = Beat 3A Moorcroft, 50-30; Beat 3A Newcastle, 50-35; Beat Arvada, CO, 50-23; Beat 1A #3 Southeast, 34-30.

3 – Wyoming Indian = Beat Lusk, 65-28; Beat 3A Glenrock, 65-28; Beat 1A Kaycee, 69-15; Beat Wright, 56-33.

T-4 – Lingle-Ft. Laramie = Lost to 3A Wheatland, 52-31; Beat 3A Moorcroft, 48-27; Lost to 3A #1 Douglas, 74-19.

T-4 – Sundance = Beat 1A Riverside, 39-24; Beat 1A Meeteetse, 48-27; Lost to 1A #2 Upton, 37-35.

1A

1 – Cokeville = Beat Manila, UT, 64-49; Beat 3A #5 Lyman, 66-59; Beat 2A Wind River, 72-54.

2 – Upton = Beat Riverside, 46-30; Beat Casper Christian JV, 68-10; Beat 2A #4 Sundance, 37-35.

3 – Southeast = Beat Guernsey-Sunrise, 27-12; Beat 2A #1 Tongue River, 30-21; Beat 3A Thermopolis, 34-32; Lost to 2A #2 Burns, 34-30.

4 – Burlington = Beat Saratoga, 65-45; Beat Encampment, 52-34; Beat H.E.M., 74-37; Beat Rock River, 59-40.

5 – Little Snake River = Lost to 3A Lovell, 61-50; Lost to Manila, UT, 45-38; Beat 2A Big Piney, 62-22; Lost to 2A Wind River, 42-40.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – East = Beat Jackson, 57-40; Beat Star Valley, 61-46; Beat 3A Lander, 81-52; Beat #3 Riverton, 64-59.

2 – Laramie = Beat Kelly Walsh 58-43; Beat Evanston 64-44; Beat Green River 64-54.

3 – Riverton = Beat Sheridan, 58-56; Beat 3A Rawlins 68-64; Lost to #5 Central, 53-48; Lost to #1 East, 64-59.

4 – Campbell County = Beat Cody, 65-56; Lost to Bismarck, ND, 70-48; Beat Rock Springs 86-55.

5 – Central = Beat Star Valley, 71-48; Beat 3A Pinedale, 64-45; Beat #3 Riverton, 53-48; Beat Jackson, 55-34.

3A

1 – Douglas = Beat 2A #2 Pine Bluffs, 71-28; Beat 2A #1 Tongue River, 91-46; Beat 2A Lingle-Ft. Laramie, 65-41.

2 – Powell = Beat Lander 61-34; Beat 4A Jackson, 63-58; Beat Pinedale, 55-49.

3 – Buffalo = Lost to Scottsbluff, NE, 60-52; Beat 4A Rock Springs, 60-32; Lost to St. Thomas More (SD), 59-56.

4 – Worland = Lost to St. Thomas More (SD), 51-50; Lost to Scottsbluff, NE, 48-38; Beat Torrington, 54-52.

5 – Lovell = Beat 2A Big Piney, 64-60; Beat Lyman 52-46; Beat Manila, UT, 65-54; Beat Mountain View, 62-43.

2A

1 – Tongue River = Beat 1A Southeast, 43-34; Lost to 3A #1 Douglas, 91-46; Beat 3A Moorcroft, 72-31.

2 – Pine Bluffs = Lost to 3A Wheatland, 51-30; Lost to 3A #1 Douglas, 71-28; Beat 3A Newcastle, 46-39; Lost to Mitchell, NE, 49-37.

3 – Big Horn = Beat Mitchell, NE, 57-36; Lost to 3A Wheatland, 56-40; Beat 3A Newcastle, 54-21.

4 – Wright = Beat #5 Greybull, 75-49; Beat Rocky Mountain, 80-22; Beat St. Stephens, 80-35; Lost to #5 Wyoming Indian, 80-79, OT.

T-5 – Greybull = Lost to #4 Wright; 75-49; Beat 1A Kaycee, 49-35; Lost to 3A Glenrock, 54-45; Lost to Lusk, 65-46.

T-5 – Wyoming Indian = Beat Lusk, 64-44; Beat 3A Glenrock, 49-43; Beat 1A Kaycee, 70-34; Beat #4 Wright, 80-79, OT.

1A

1 – Upton = Beat Riverside, 67-18; Beat Casper Christian JV, 80-26; Beat 2A Sundance, 46-36.

2 – Cokeville = Beat 2A Kemmerer, 64-60; Beat 2A Wind River, 62-25; Lost to Uintah, UT, 46-43.

3 – Burlington = Lost to #4 Saratoga, 75-70; Beat Encampment, 57-53; Beat H.E.M., 72-37; Beat Rock River, 70-15.

4 – Saratoga = Beat #3 Burlington, 75-70; Beat Dubois, 74-58; Beat Rock River, 71-22.

5 – Farson-Eden = Beat 3A Mountain View, 55-50, OT; Lost to 2A Wind River, 56-53; Beat 2A Big Piney, 76-64.

Week two begins on Monday and goes through Saturday. New rankings come out on Wednesday.

Rocky Mountain-Kaycee Girls Basketball

Rocky Mountain-Kaycee Girls Basketball

Gallery Credit: Frank Gambino

More From WyoPreps