Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Jan. 26-31, 2015
Teams that weren't ready for conference play last week, better be this week.
Here are the schedules and scores, for the last full week of January.
Monday, January 26:
Class 1A:
Guernsey-Sunrise 63 Rock River 42
Tuesday, January 27:
Class 3A:
Gering, NE 82 Torrington 54
Class 2A:
#1 Pine Bluffs 73 Potter-Dix, NE 51
Bayard, NE 36 Southeast 34
Class 1A:
Harrison, NE Sioux County 78 Glendo 46
Wednesday, January 28:
Inter-Class:
(#4 2A) Big Piney 64 1A Cokeville 42
Thursday, January 29:
Class 4A:
Rock Springs 56 Green River 46
Class 2A:
Big Horn 55 Riverside 41
Randolph, UT Rich County 77 Kemmerer 34
Class 1A:
Buffalo JV 59 #4 Kaycee 58
Cokeville 43 Bancroft, ID North Gem 39
Friday, January 30:
Class 4A:
#1 Cheyenne East 67 Gillette 66
#4 Natrona 66 #2 Evanston 48
#3 Kelly Walsh 73 Riverton 61
#5 Sheridan 57 Cheyenne Central 54
Laramie 47 Cheyenne South 41
Class 3A:
#4 Worland 66 #1 Rawlins 64 (Hoyt Nicholas - Worland 38 points)
#3 Lander 85 Star Valley 62
Wheatland 68 Newcastle 36
Douglas 53 Torrington 44
Cody 72 Pinedale 37
Powell 52 Mountain View 40
Lovell 53 Jackson 50
Class 2A:
Lyman 61 #3 Wind River 55
#4 Rocky Mountain 65 Thermopolis 44
Big Horn 55 Moorcroft 44
Wright 65 Sundance 41 (Ronnie Salas - Wright with 29)
Lusk 71 Saratoga 45
Greybull 65 Shoshoni 48
Class 1A:
#2 Little Snake River 60 Rangely, CO 43
#4 Kaycee 69 Arvada-Clearmont 48
#5 Upton 70 Hulett 34
Normative Services 82 Midwest 38
Encampment 70 H.E.M. 37
Meeteetse 41 Ten Sleep 34
Dubois 58 St. Stephens 54
Inter-Class:
(#1 2A) Pine Bluffs 62 1A Guernsey-Sunrise 29
2A Burns 62 (#3 1A) Lingle-Ft. Laramie 60
(#1 1A) Burlington 75 2A Riverside 43
Saturday, January 31:
Class 4A:
#1 Cheyenne East 68 #5 Sheridan 61
#2 Evanston 52 #3 Kelly Walsh 48 OT
Cheyenne Central 55 Gillette 50
Natrona 57 Riverton 35
Class 3A:
#1 Rawlins 70 #5 Buffalo 53
#4 Worland 69 #2 Glenrock 59
#3 Lander 72 Jackson 55
Newcastle 43 Torrington 33
Wheatland 64 Douglas 44
Cody 64 Mountain View 33
Powell 67 Pinedale 37
Star Valley 48 Lovell 43
Class 2A:
#2 Wyoming Indian 57 Lyman 55 (WIHS was down 23-6 after first quarter)
#4 Rocky Mountain 69 #3 Wind River 64
#4 Big Piney 62 Kemmerer 31
Big Horn 72 Sundance 47
Tongue River 73 Wright 70 OT
Saratoga 47 Southeast 46
Gering, NE 62 Burns 41
Shoshoni 67 Thermopolis 51
Class 1A:
#1 Burlington 66 Dubois 38
#2 Little Snake River 40 Manila, UT 21
#4 Kaycee 72 Normative Services 55
#5 Upton 58 Arvada-Clearmont 35
Midwest 60 Hulett 54
H.E.M. 69 Glendo 44
St. Stephens 78 Meeteetse 44
Farson-Eden 64 Ten Sleep 40
Inter-Class:
2A Lusk 49 1A Guernsey-Sunrise 46
(#1 2A) Pine Bluffs 50 (#3 1A) Lingle-Ft. Laramie 37