Wyoming High School Wrestling Results: January 12-16, 2015
The big in-state wrestling meet this week are at Green River, Wind River, Newcastle, and Torrington.
Kelly Walsh 36 Cheyenne South 34
Natrona 57 Cheyenne South 9
Cheyenne East 49 Laramie 28 - Click here to see results
Evanston at West Valley City, UT Hunter
Wheatland 48 Mitchell, NE 30 - Click here to see results
Wheatland 42 Gering, NE 42 - Click here to see results
Ft. Collins, CO Poudre 58 Laramie 21 - Click here to see results
Natrona 45 Cheyenne East 42 - Click here to see results
Worland 51 Riverton 24 - Click here to see results
Douglas at Rawlins
Lovell at Cody
Kemmerer 36 Mountain View 36
Lingle-Ft. Laramie at Kimball, NE
H.E.M. at Walden, CO North Park
Mullen, NE 39 Southeast 23 Click here to see results
Hemingford, NE 48 Southeast 27 Click here to see results
Thoman Memorial Duals at Green River Jan. 15-16:
Pool A Standings: Green River 6-0, Cheyenne East 5-1, Douglas 4-2, Riverton 3-3, Rifle, CO 2-4, Kelly Walsh 1-5, Lander 0-6
Pool B Standings: Vernal, UT Uintah 6-0, Scottsbluff, NE 4-2, Evanston 3-3, Worland 3-3, Rock Springs 3-3, Cheyenne South 2-4, Jackson 0-6
Gold Bracket: Green River 3-0, Vernal, UT Uintah 2-1, Cheyenne East 1-2, Scottsbluff, NE 0-3
Silver Bracket: Evanston 3-0, Douglas 2-1, Worland 1-2, Riverton 0-3
Bronze Bracket: Kelly Walsh, Lander, Cheyenne South, Rock Springs, Jackson, Rifle, CO
Teams Participating: Green River, Cheyenne East, Cheyenne South, Kelly Walsh, Riverton, Rock Springs, Evanston, Worland, Douglas, Lander, Jackson
Don Runner Wrestling Invitational at Wind River Jan. 15-16:
Greybull/Riverside wins by 6 points ahead of Rocky Mountain. 19 teams competed.
Teams Participating: Wind River, Wyoming Indian, Lovell, Mountain View, Pinedale, Wright, Big Piney, Cokeville, Dubois, Greybull/Riverside, H.E.M., Kemmerer, Rocky Mountain, Saratoga, Shoshoni, Thermopolis
Newcastle Invitational Jan. 15:
Newcastle/Upton wins by 30 points ahead of Gillette's JV
Teams Participating: Newcastle/Upton, Sundance, Lusk, Hulett
Cowboy Invitational at Miles City, MT Jan. 15-16:
Gillette placed 3rd out of 26 teams.
Wyoming Teams Participating: Gillette, Sheridan, Buffalo, Cody, Moorcroft
Univ. of Nebraska Kearney Midwest Duals Jan. 15-16:
Wyoming Teams Participating: Cheyenne Central
Madison Invitational at Rexburg, ID Jan. 15-16:
Star Valley wins the 14 team meet.
Wyoming Teams Participating: Star Valley
Missoula, MT Invitational Jan. 15-16:
Powell places 3rd out of 32 teams.
Wyoming Teams Participating: Powell
Rockwell Rumble at Orem, UT Jan. 15-16
Lyman placed tied for 34th out of 60 teams.
Wyoming Teams Participating: Lyman
Blazer Duals at Torrington Jan. 16:
1st Place: Laramie 39 Torrington 36
3rd Place: Natrona 46 Glenrock 30
Teams Participating: Torrington, Laramie, Natrona, Glenrock, Rawlins, Wheatland, Burns/Pine Bluffs
Cheyenne East JV Invitational Jan. 16:
Varsity Teams Participating: Lingle-Ft. Laramie
Knights Invite at Dunning, NE Sandhills Jan. 16:
Southeast placed 11th out of 20 teams.
Wyoming Teams Participating: Southeast